3D printēšana un tās izmaksas

Mēs visi taču esam dzirdējuši par 3D printēšanas tehnoloģiju, kas būtībā ir tā pati kas parastais printeris tikai var veidot objektus 3D veidā, kas lieka sļoti inovatīvi un tehnoloģiski grūti, Bet pašos pamatos 3D printeris nav grūts un viņa galviņai ir jākaustās nevis 2 dimensijās, kā parastajam printerim bet trijās. Tas protams uzreiz samazina printera ātrumu, bet teorija ir tāda, ka ar laiku mēs varēsi savās mājās paši izprintēt dažādus produktus un tos nemaz nevajadzēs pirkt veikalā. Ja tas izklausās, kā kaut kas no zinātniskās fantastikas, tad tā arī ir jo šādas iekārtas jau sen tiek lietotas dažādās kosmosa grāmatās un stāstos un visticamāk, ka mūsdienu 3D printeri tad tieši arī nāca no šīm autoru idejām.

Bet cik tālu tad mēs šajā nozarē esam?

Palasot interneta stāstus un apskatoties bildes varētu likties, ka ar 3D printeriem ir iespējams izveidot jau gandrīz pilnīgi jebko un, ka tie ir daudz lētāki un ātrāki nekā tas ir patiesībā. Tad skarbā patiesība ir tāda, ka mūsdienās ir pieejami tiešām labi 3D printeri, kas var veidot plastmasas, metāla un cita veida objektus, bet tie maksā parasti simtos tūkstošu Eiro un tos izmanto lielās kompānijas, kuras sākumā ņem ātros kredītus, lai iegādātos šīs iekārtas un tās atmaksājas tikai ļoti ilgā laikā. Protams ir iespējams nopirkt arī vienkāršu printeri kas, piemēram printē plastmasas objektus par 500 līdz 1000 Eiro, bet šī iekārta būs lēna, tai nebūs tik liela precizitāte un neko vairāk par vienkāršām figūriņām tu no tās ārā dabūt nevarēsi. Un tas viss tā ir tāpēc, ka līdz šim vēl nav notikuši pietiekami lieli tehnoloģiskie sasniegumi, lai šādas ierīces varētu sākt izmantot plašāka publika un kamēr tās būs tikai nišas tirgiem tikmēr to cenas arī nesamazināsies.

Ideālais 3D printeris mācētu printēt objektus pa vienam atomam ādā veidā radot pilnīgi jebko, bet līdz šādām tehnoloģijām mēs vēl esam gadu desmitus ja ne simtus attālumā. Padomājiet, cik ātri šādam atomu printerim būtu jāstrādā lai tas varētu izveidot kaut vai objektu, kas būtu cilvēka mata biezumā, ja tajā ir vismaz vien miljons atomi. Un tāpēc arī, līdz mēs netiksim līdz tiešām ātrām un inovatīvām tehnoloģiskajām inovācijām, 3D printeri būs un paliks tikai dārgas spēļmantiņas, kas reāli var noderēt tikai ļoti mazā industriju skaitā.