Frēzēšana

Nereti saistībā ar metāla vai koka apstrādi tiek dzirdēts termins frēzēšana. Bet ko tad tas īsti nozīmē un kā notiek frēzēšanas process es paskaidrošu šajā rakstā.

Kas ir frēzēšana?

Frēzēšana ir konkrēts veids kā tiek apstrādāti dažādi materiāli. Šis process ļauj no šiem materiāliem, vienalga vai tas ir metāls, koks vai cits materiāls, radīt dažādas formas un dažādus konkrētus izstrādājumus. Nereti formas, kuras tiek radītas frēzēšanas procesā ir ļoti sarežģītas un var tikt iegūtas tikai un vienīgi tās izfrēzējot. Savā ziņā frēzēšanas procesa gala produkts iznāk ļoti līdzīgs kā tas izveidotos, ja objekts tiktu drukāts ar 3D printera palīdzību, bet atšķirība ir tajā, kā šis objekts tiek radīts. Ja 3D printeris objektus drukā pa slāņiem tos radot no jauna, tad frēzēšanas procesā objekti tiek radīti no konkrēta materiāla, kur liels šī materiāla gabals tiek izfrēzēts un pārvērsts kādā mazākā objektā.

Kur tiek veikta frēzēšana?

Frēzēšanai parasti tiek izmantoti speciāli šim procesam paredzēti darbagaldi, bet pats frēzēšanas process tiek veikts ar griežamo instrumentu, kura nosaukums ir frēze.

Kā notiek frēzēšanas process?

Frēzēšana parasti notiek trīs dažādās plaknēs – X plaknē, Y plaknē un Z plaknē, kurās frēze tiek pārvietota ar servomotoru palīdzību. Frēzēšanas procesa laikā ir iespējams ne tikai izfrēzēt dažādas formas, bet arī veikt gravēšanas procesu uz dažādiem materiāliem. Gravīras var izveidot izmēros no pusotra milimetra līdz pat tik lielam izmēram, cik liels ir konkrētais frēzēšanas galds.

Kādus materiālus var izmantot frēzēšanas procesā?

Populārākie frēzēšanas materiāli, protams, ir koks un metāls, taču frēzēšanas process tiek izmantots arī, lai apstrādātu, piemēram, organisko stiklu, polikarbonātu, tehnisko plastmasu, alumīniju, skaidu plāksnes, finieri, saplāksni, akrilu un vēl virkni daudz un dažādu citu materiālu.

Kur tiek pielietota frēzēšana?

Jomas, kurās frēzēšana ir visizplatītākā, ir metāla un koka apstrāde, jo frēzēšanas process nodrošina, ka no šiem diviem materiāliem ir iespējams izgatavot visdažādākos objektus un formas, kurus pēc tam var tālāk apstrādāt un no tiem veidot dažādus citus objektus, piemēram, mēbeles vai konkrētus metāla objektus. Taču frēzēšana arī tiek pielietota pat tādās jomā kā, piemēram, reklāma, lai izveidotu dažādas figūras un radītu oriģinālus un unikālus reklāmas priekšmetus un stendus.