Kas ir nerūsējošais tērauds?

Viens no mūsdienās ļoti plaši pielietotiem materiāliem, no kura tiek taisīti kā trauki tā dažādi darbarīki un pat rotaslietas, ir nerūsējošais tērauds. Bet no kā tad īsti sastāv šis materiāls un kā tas vispār tika izveidots?

Nerūsējošais tērauds ir tērauda paveids, kura galvenā sastāvdaļa ir dzelzs, kas sastāda līdz 50 procentiem no nerūsējošā tērauda sastāva. Papildus dzelzim, lai radītu nerūsējošo tēraudu, dzels un tērauda kombinācijai ir jāpievieno arī hroms, lai beigās tas sastādītu aptuveni 10 līs 12 procentus no kopējā sastāva. Papildus šim materiāliem, šim hroma un dzelzs kokteilim tiek pievienotas arī citas vielas, piemēram, niķelis, ogleklis, molibdēns, slāpeklis un citi materiāli, kas tad attiecīgi arī mainīs katra konkrētā vielu sajaukuma īpašības. Taču visvienkāršākais nerūsējošais tērauds jau var tikt izveidots no 10 ar pusi procentiem hroma un attiecīgi 89.5 procentiem dzelzs.

Pirmo reizi nerūsējošais tērauds kā jauns tērauda veids parādījās 1912. gadā, kad kopā tika savienotas nerūsējošā tērauda pamata sastāvdaļas – dzelzs un hroms. Gadu vēlāk šim sajaukumam sāka pievienot arī niķeli, galvenokārt, lai padarītu labākas šī sakausējuma mehāniskās īpašības, bet, kad 1920. gadā šim sajaukumam tika pievienots arī molibdēns, šī tipa tērauds ieguva arī skābju izturīgas īpašības un savu nosaukumu – nerūsējošais tērauds.

Kā jau šī tērauda nosaukums liecina, nekrotizējošais tērauds ir ne tikai izturīgs pret skābēm, bet arī pret koroziju virknē dažādās vidēs, piemēram, gaisā un ūdenī. Tieši tādēļ šim tēraudam ir tik daudz un dažādi pielietojumi un izmantojumi. Dažādi nerūsējošā tērauda paveidi, kuru atšķirības ir vielās, kuras tiek pievienotas tērauda kausēšanas procesā, tiek pielietoti, piemēram, auto rūpniecībā, metināšanā, dažādu cauruļu un plākšņu izgatavošanā celtniecībai, kā arī nereti tieši nerūsējošais tērauds tiek izvēlēts kā galvenais materiāls, no kura gatavo, piemēram, dakšas, karotes un nažus, jo tam piemīt šiem ēdamrīkiem nepieciešamās īpašības – tas ir izturīgs, pietiekami viegls un imūns pret koroziju, pat, ja tiek bieži mazgāts.

Vēl viena ļoti laba nerūsējošā tērauda īpašība ir, ka tas ir arī ļoti nodilumizturīgs, tādēļ var tikt izmantots kā dažādos mehānismos, tā būvējot celtnes un pat, piemēram, siltuma cauruļu radīšanai, jo nodrošinās, ka tas nenodils un nekļūs bīstams.

Nerūsējošais tērauds bez šaubām ir viens no labākajiem materiāliem ar daudzveidīgiem izmantojumiem un lieliskām īpašībām, jo tas nodrošina, ka ne tikai būs drošs pat pēc ilgstošas atrašanās dažādās vidēs, bet arī nerūsēs un paliks tik pat izturīgs kā pēc tā izgatavošanas.