Virpošana

Metāla apstrāde ir ļoti plaša un komplicēta joma, jo tajā tiek veikti daudz un dažādi sarežģīti procesi, lai gala rezultātā no metāla izveidotu kādu priekšmetu. Viens no šādiem komplicētiem procesiem ir arī virpošana.

Virpošana ir metāla apstrādes veids ar kura palīdzību ir iespējams izveidot konkrētu metāla detaļu īpašā formā un precīzos izmēros. Šī detaļa parasti vispirms tiek uzzīmēta ar roku vai datorā, kur pēc tam tiek izveidots uzmetums, no kura tad tiek izvirpota pati detaļa.

Virpošanai vienmēr tiek izmantota ierīce ko sauc par virpu, kura nereti nāk komplektā ar virpošanas galdu. Virpa ir milzīga iekārta, kurā, uzstādot konkrētus konfigurācijas parametrus, ir iespējams no liela metāla gabala izveidot mazākas, bieži sarežģītas cilindriskas detaļas, piemēram, vītnes, skrūves, tapas, konusus, un pat lodveida objektus, piemēram ruļļus vai riteņus.

Virpa darbojas uz rotējošas kustības pamata, jo virpa, rotējot lielāko metāla gabalu uz savas ass, veic dažādas operācijas, piemēram, griešanu, slīpēšanu, urbšanu un deformēšanu, kā rezultātā ir iespējams izvirpot pat mazas un smalkas detaļas.

Virpošana kā metāla apstrādes veids ir pazīstama jau senā pagātnē, kad Senajā Ēģiptē tika izveidots virpai līdzīgs rīks, ar kuru varēja no koka izvirpot dažādas formas. 18. gadsimta beigās Lielbritānijā tika radīta pirmā iekārta, kura kaut nedaudz līdzinājās mūsdienu virpai, taču tā tika darbināta ar zirgu spēka palīdzīgu, bet jau 20. gadsimtā virpa bija viens no visbiežāk sastopamajiem darbarīkiem.

Visbiežāk izvirpot var detaļas sākot no pavisam nelielām detaļām līdz pat 42 centimetriem detaļas diametrā. Taču pastāv arī lielākas virpas, kuras atļauj izvirpot pat vēl lielākas detaļas.

Viena no jaunākajām un modernākajām virpošanas metodēm ir CNC virpošana. CNC ir vadības sistēma, kura apstrādā detaļas ar īpaši augstu precizitāti, tā dodot iespēju šīs sistēmas operatoram izveidot pat vissarežģītākās detaļas. CNC sistēma arī piedāvā Active Tools sistēmu, kura ļauj paralēli virpošanai veikt arī frēzēšanas darbības, kā rezultātā ir iespējams ne tikai izvirpot konkrēto detaļu, bet piešķirt tai arī dažādus leņķus, stūrus un pat, piemēram, izurbt caurumus. Šī CNC sistēma tiek darbināta ar CNC multifunkcionālā virpošanas darbagalda palīdzību, kurā ietilpst visas iepriekš minētās virpošanas un ar to saistītās iespējas. Virpošanu ar CNC sistēmu sauc par multifunkcionālo jeb universālo virpošanu un ar to ir iespējams izvirpot detaļas, kuras ir līdz 55 centimetriem diametrā.